محلات يكی از مهمترين مناطق توليد سنگ در ايران به شمار می رود.بسياری از كارخانجات و توليدكنندگان در اين شهر قراردارند. 60 درصد از كل تراورتن توليدی ایران در اين منطقه به دست می آيد.

گروه صنعتی نيكفر يكی از توليدكنندگان و كارخانجات مطرح در اين منطقه است كه با بهره گيری از دانش نوين و تكنولوژی پيشرو در اين عرصه انواع سنگ های طبيعی و ساختمانی را توليد و به ساير كشورهای جهان ارسال می كند. اين مجموعه در سال ١٣٣١ توسط مرحوم مهندس مصطفی نيكفر تاسيس گرديد.

گروه صنعتی نيكفر همزمان با تحول در صنعت سنگ، فعاليت خود را به عنوان پيمانكار شركت فابكا در معدن سينوا چالوس با مديريت مهندس فقيد خوئی آغاز كرد. فعاليت اين گروه در معادن گنج بره خوره، تراورتن عباس آباد، گاوشان سنندج در استان كردستان و معدن كلوخ ميمه در استان اصفهان ادامه يافت.

پس از انقلاب اسلامی، فعاليت در ساير معادن از جمله معدن دره بوخاری محلات، سنگ مرمر چينی گوره همدان، سنگ مرمر چينی لايبد اصفهان، سنگ معدن چينی گودار سرخ گلپايگان ، معدن جاجرمی گلپايگان، مرمر چينی اليگودرز ، مرمر چينی نقده در كردستان ، معدن تاجاره و معدن حاجی آباد از جمله دستاوردهای گروه در اين زمينه هستند.

همزمان با فعاليت قابل توجه در معدن ، گروه نيكفر فعاليت خود را در زمينه فرآوری سنگ با شروع به كار در سال ١٩٩٨ كارخانه برشکوه با ظرفيت توليد سالانه ٢٢٠/٠٠٠ مترمربع كاشی با استفاده از ماشين آلات پيشرفته آغاز كرد.سپس در سال ١٩٩٢ به منظور توسعه فعاليت و كيفيت محصولات خود كارخانه نيكسان با ظرفيت توليد سالانه ٢٧٠/٠٠٠ متر مربع اسلب مجهز به خطوط توليد مدرن ايتاليايی را تاسيس كرد كه به راحتی با سنگ های فرآوری شده در داخل و خارج از كشور رقابت می كند.

هم اكنون ٤٠٠ كارمند رسمی و ١٢٠٠ كارمند غيررسمی در اين گروه مشغول كارند كه اين امر گواهی بر پيشگامی اين گروه در صنعت سنگ بوده است.